Rybárske články
S feedrom pri Toryse
Je to rieka na východnom Slovensku, prameniaca v Levočských vrchoch a je to významným ľavostranným prítokom rieky Hornád. Dĺžka rieky je 129 km a preteká údolím medzi Čergovom a Bachurňou, preteká Prešovom, kde priberá Sekčov a tečie Košickou kotlinou a za Košicami, pri obci Nižná Hutka sa vlieva do Hornádu.
Letná prívlač na veľkých riekach
Júl je mesiac, ktorý sa v počiatku minulého storočia nazýval v rybárskej komunite ako „uhorkový“. Nezabudnem na slová starého rybára, ktorý ma v podstatnejšej časti zaviedol do rybárskeho tajomstva: „ v júli rybár zavára uhorky, aby mal kyslé k pečenej rybe neskoršie“. Nepodarilo sa mi ho vytiahnuť na ryby, aj keby ostatní rybári naťahali toho tony. Ale to bolo dávno, a to v Dunaji bolo veľa rýb.
Presvedčivé boilies
Kaprárske obdobie ,,sucha" ako ho nazývame my dvaja, ktoré začína 15.3. si kompenzujeme aspoň na blízkej súkromnej vode. Nachádza sa tu široká osádka rýb od kapra, jesetera až po rôzne dravce, ako boleň a šťuka.
Rybársky navijak QUANTUM TRAX
Už na pohľad dizajnovo zaujímavý navijak. Keď som tento navijak chytil do ruky, okamžite ma prekvapil ...
Osobáčik na miestnej vode so Zig-Ball
Rybárska sezóna sa odštartovala a revíry sa naplnili. Aj ja som napriek pracovnému víkendu vybehol na pár hodín k vode.
45 kilometrov po Dunaji
Skoro každý rok si zvyknem na začiatku sezóny prezrieť celý úsek revíru „Dunaj č.1 2-0480-1-1“. Po určitej analýze som sa odhodlal na preskúmanie revíru od obce Iža pri riečnom kilometri 1759 až po riečny kilometer 1714, čo je asi dva kilometre pod sútokom Hrona s Dunajom.
Krátke výpravy za kaprami
Času je veľmi málo a dostať sa k vode na viac ako 24 hodín sa podarí len tým šťastnejším z nás. To však vôbec neznamená, že by sme sa mali zmieriť s malými rybami. Pre niektorých rybárov je chytenie veľkej ryby v priebehu pár hodín iba záležitosť náhody alebo šťastia.
Mikrofanatici
Určite ste si túto skupinu ľudí pri vode zaznamenali, spoznáte ich podľa výbavy. Spravidla idú len tak naľahko, s jedným prútikom, minimálnou batožinou, podberák len z povinnosti.
Revolúcia v love kapra
Zdravím všetkých kaprárov aj nekaprárov. V dnešnom článku by som vám chcel predstaviť nové práškové neon dipy ale aj osvedčené tekuté od firmy Quantum Radical.
Hod kaprárskym teleskopom do diaľky
Kaprárske teleskopy, niektorí ich nazývajú aj skladacie udice, nachádzajú v našich podmienkach široké uplatnenie. Sú obľúbenými prútmi mnohých takzvaných kŕmitkárov, ale aj ostatných rybárov, ktorí podnikajú kratšie výpravy k vode. Kaprárske teleskopy napriek svojmu názvu majú, ako som už spomínal široké uplatnenie. Nakoľko sa vyrábajú v rôznych vrhacích záťažiach, možno ich úspešne použiť aj pri love šťúk, alebo zubáčov, ba dokonca aj sumcov. Sú veľmi všestranné a majú svoje výhody. Hlavnou ich prednosťou je ich transportná dĺžka. Ak chodíte na ryby bicyklom, alebo peši, veľmi ľahko ich strčíte do ruksaku. Ak jazdíte autom, tak popri mnohých ostatných veciach, ktoré máte v kufri vám tieto udice nezaberú miesto a môžete ich nosiť aj na prednej sedačke. Niekto možno bude namietať, že tieto prúty sú robustné a nemoderné. Je to omyl spojený s minulosťou.Lov rýb na mini nástrahy
Pamätám si časy, keď som bol ešte kaprárom. Éra boilies vtedy začínala a na mojej obľúbenej Kraľovej som presedel celé týždne. Na konci mojich udíc boli zázračné guličky. Samozrejme boli dni keď mi ryby nebrali. Vtedy priniesol kamarát horúcu novinku v podobe mini boilies. nastražili sme retiazku malých guličiek a úspech sa dostavil. Bolo to pre ryby niečo nové, čo nepoznali a dali sa oklamať.Ľadové kapry aj v nepohode
Nie som nejakým veľkým kaprárom, ale v mesiacoch kedy nemôžem vetrať moje umelé nástrahy, tak z hlbín skladu sa snažím vytiahnuť aj iné náradie na lov iných rýb ako sú dravce. Už celé roky sa to zvyčajne koná v mesiaci február alebo počiatkom mesiaca marec. To je čas kedy zvyčajne po prvý krát sa roztopí ľadový pancier na stojatých vodách a rybár sa môže zaoberať lovom mierumilovných kaprov a niekedy aj inej ryby.Kde sú megazubáče?
Túto otázku si položí snáď každý rybár a určite by každý chcel na ňu poznať aj odpoveď. Kde sú obrovské zubáče, ktorými sme sa mohli pýšiť? Sú opatrné, keď ich ulovenie je také náročné alebo jednoducho nie sú?
Jerkbait
V obchodoch visia vždy medzi voblermi a inými prívlačovými šperkmi trochu bokom. Na otázku, ako sa s nimi chytá, nie každý predavač dokáže odpovedať. A tak väčšinou visia ďalej a veľké dravce, hlavne šťuky, si žijú svoj tajomný život vo vašom revíri, hlavne tam, kde je veľký tlak zo strany rybárov loviacich na klasické a mnohokrát opozerané nástrahy, na ktoré tieto jedince reagujú veľmi opatrne.
Pichľavá zimná prívlač
Začiatok roka, zima, vybavovačky, vypisovanie prehľadu, nové povolenie . Keď sa aspoň troška dá, tak aj zápis v novom povolení. Hlavne ak máme po ruke revír, čo sa neschováva pod ľadom a to často začiatkom ešte nebýva pravidlom. Jemná alebo stredne jemná prívlač. Jemná na menších tokoch, a stredná na väčších riekach. A čo lovíme? Tak šťuka je už chránená, boleň je už akýsi apatický ku nástrahám, tak tu zostávajú len dravce – „pichliače“, teda z čeľade ostriežovité.
DROP SHOT –Nová výzva
Priatelia, priznajme si, koľkokrát sa nám pri vode stalo, že sľubne vyzerajúce miesto, hlavne okolo prekážok, potopených stromov alebo i hlbšie úseky priamo pod nohami nejdú normálnym spôsobom preloviť. Hoci tam priam tušíme nejakých dravých nájomníkov, ten, kto sa odváži, buď zaboduje ,alebo iba upozorní dravca nesprávnym pohybom nástrahy na svoju prítomnosť. A ešte jedna možnosť: prídeme o nástrahu. Ako tomuto nepopulárnemu výsledku predísť je veľmi jednoduché: skúste drop shot .V podstate ide o jednoduchú montáž, ktorej hlavná úloha je našu nástrahu ponúknuť tak, aby určitý čas v nami zvolenom priestore čo najprirodzenejším pohybom lákala dravca k záberu.
Lov kapra pod brehom
Určite všetci poznáme pocit, keď prídeme domov z práce či školy a chceme si odpočinúť aspoň pár hodín pri vode. Ja tiež nie som výnimka a práve preto by som vám chcel v nasledujúcich riadkoch priblížiť a zhrnúť fakty o mnou často praktizovanom love pod brehom.